Индонезия /Ява / е 3-тият производител на кафе в света
Индонезия /Ява / е 3-тият производител на кафе в света
Остров Ява предлага няколко вкусови профила ,но като цяло кафетата са с ниска киселинност,орехови или земни и тежки нотки.
Индонезия е първата неафриканска страна, която отглежда кафе в голям мащаб.Производството на кафе започва през 1696г в районите около Jakarta, западна Ява.Първият разсад не оцелява заради наводнение,но при втори опит три години по късно кaфеените дървета се вкореняват.Производството процъфтява до 1876г. когато листната ръжда убива повечето дървета Tipica.След което се започва широко засаждане на Робуста.Нови насаждения на Арабика се появяват чак през 50-те години на миналия век и все още представляват около 10 на сто от яванското кафе.Повечето кафе отглеждано в Ява днес е Робуста ,но също така се отглеждат и някои сортове Арабика като ,ge se Atend ,Jember и Typica.Кафето се отглежда до голяма степен на държавни (PTP) плантации,съсредоточени в платото Ijen в източна Ява.Тези държавни плантации произвеждат измити кафета ,по-чисти от другите кафета.Много нови частни насаждения се появяват в западна Ява,около връх Mount Pangalengan ,което прави този район с голяма переспектива за бъдещето.
Robusta cluster – кафеените череши узряват с различна скорост ,една от причините за дългия период на прибиране на реколтата в Ява.
-Процент от световния пазар: 7% ( INDONESIA )
-Основен вид кафе:
90% РОБУСТА
10%АРАБИКА със своите разновидности ANDUNG SARI,S-LINE,KARTIKA,ATENG,SIGARARUNTANG,JEMBER,TYPIKA
-Основна реколта за :
ЮНИ – ОКТОМВРИ
-Процес на обработка за:
WASHED
-Индонезия /Ява / е 3-тият производител на кафе в света
WEST HIGHLANDS – частни насаждения в западна Ява.Експериментални сортове на Andung Sari,Sigararuntang,Kartika и S-Line както и Ateng,Jemper и много други .
EAST HIGHLANDS-най-големите PTP насаждения са Blawan,Jampit,Pancoer,Kayumas и Tugosari.Робуста се отглежда в няколко имения -Kaliselogiri и Satak са две от най-известните.Има и частни имения като Kalibendo и Aver Dingin разположени на по-ниска надморска височина.Използвания метод за обработка на кафето тук е
Giling Basah-местен метод за обработка на кафеените зърна включва пулверизиране на кафето ,оставянето му да изсъхне за един ден ,след което се отстранява пергамента докато бобът все още има висока влага
Old Brown Java – стара кафява Ява,оценява се по-скоро от любопитство отколкото за вкус.
Washed Arabica- яванийските кафета са често с големи и гладки зърна ,с малка или никаква сребриста кожа на повърхноста.
Няма добавени продукти в тази категория.